Nowoczesny dom

Projekt, budowa, cena. Myślisz o wybudowaniu nowoczesnego domu i szukasz wykonawcy lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o takich domach? Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy dla Ciebie dom, wybudujemy i wykończymy pod klucz lub przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej.

Czytaj więcej

Odwiedź naszą budowę

Odwiedź nas na budowie i zobacz jak powstaje dom szkieletowy. Budowa domu to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o samej technologii, a także zastanowić nad wyborem odpowiedniego projektu i rozwiązań dla siebie. Więcej szczegółów oraz adresy budów w rozwinięciu.

Czytaj więcej

Witaj w domu

Jesteśmy grupą ludzi, która do budownictwa i drewna podchodzi z pasją, a rodzinne wartości przenosi do codziennego życia w pracy. Firma BALO WOOD zapewnia swoim klientom ponad 15 letnie doświadczenie w budowie i pomaga spełniać marzenia o własnym domu. Zapoznaj się z naszą firmą oraz zaletami domów z drewna i wybuduj dom na lata

Czytaj więcej

Wybierz twój projekt

Chciałbyś wybudować dom w technologi szkieletowej, ale nie podoba Ci się żaden z projektów? To nie problem. Teraz możesz wybrać dowolny projekt domu w wersji murowanej dostępny w internecie, a zaadaptujemy go dla Ciebie bez dodatkowych opłat. Znajdź dom, o którym marzysz i napisz do nas.

Czytaj więcej

Domy Szkieletowe

Choć może się to wydawać zaskakujące, dzięki naturalnemu charakterowi, szybkości wznoszenia, wysokiej izolacyjności akustycznej i cieplnej oraz wielu innym zaletom, technologia drewnianego szkieletu jest obecnie najbardziej powszechną metodą budownictwa na świecie. W tej technologii buduje się domy jednorodzinne, osiedla...

Czytaj więcej

Eco

Energooszczędność jest aspektem, który coraz częściej pełni decydującą rolę przed, w trakcie i po budowie domu, a koszty utrzymania niejednokrotnie decydują o wyborze domu lub mieszkania. W dobie rosnących cen paliw, zwiększenia się świadomości ekologicznej ludzi oraz wprowadzenia norm unijnych wciąż wzrasta zapotrzebowanie na domy, które są zdrowe i tanie w użytkowaniu...

Czytaj więcej

Budowa

Proces budowy domu

Pierwszym etapem budowy domu jest  wybór lub zlecenie wykonania projektu domu kanadyjskiego lub domu z bala oraz otrzymanie pozwolenia na budowę. Indywidualnie zlecony projekt, pozwala oczywiście na uwzględnienie wszystkich wymogów i przygotowanie projektu domu, który w każdym detalu spełnia oczekiwania inwestora.  Z drugiej strony coraz bardziej popularne stają się biura, które oferują gotowe projekty domów w dowolnej technologii i rozmiarze. Główną zaletą gotowych projektów jest ich niższa cena, tym bardziej zauważalna im większy i bardziej oryginalny ma być przyszły dom. Bardzo często biura projektowe wyrażają również zgodę na wprowadzanie zmian w gotowych projektach, co przy tak dużej ofercie rynkowej, pozwoli praktycznie każdemu znaleźć i dopasować projekt do własnych potrzeb. Do tego typu biur, zaliczyć można Studio 500 oraz Dom-Projekt, firmy, które wyróżniają się na rynku bardzo obszerną ofertą oraz wyspecjalizowaną obsługą klienta.

Po doprowadzeniu do końca wszystkich formalności związanych z otrzymaniem pozwoleń, przystąpić można do pierwszego etapu budowy jakim jest:

Wykonanie fundamentu

Wykonanie fundamentu pod dom szkieletowy lub kanadyjski, ale także każdy inny rodzaj konstrukcji, stanowi pierwszy etap budowy, nie uwzględniając wszelkich prac geodezyjnych, które w szczególnych przypadkach są konieczne przed wylaniem fundamentu. Zazwyczaj budową fundamentów zajmują się pracownicy naszej firm, ale zdarza się, szczególnie w przypadkach, kiedy dom budowany jest w innym regionach Polski lub za granicą, że prace te zlecane są lokalnym firmą, ze względu na niższy koszt dla inwestora.

Wykonanie i montaż konstrukcji domu

Konstrukcja domu szkieletowego to jeden z jego najważniejszych elementów. Jej precyzyjne wykonanie, wzmocnienie i odpowiedni sposób łączenia decydują o trwałości, bezpieczeństwie i tempie jej eksploatacji, dlatego w naszej firmie tak dużą uwagę przykładamy do jej wykonania. Elementy konstrukcyjne domu, są zgodnie z projektem przygotowywane w naszych halach produkcyjnych, po ich wysuszeniu, wszystkie elementy są  4-stronne struganie, po czym elementy są składane i przewożone na wskazaną przez inwestora działkę. Tam cały szkielet domu jest montowany na wcześniej przygotowanym fundamencie i wzmacniany. Przygotowanie konstrukcji domu parterowego o powierzchni 100 m2 trwa około 3-4 tygodni.

Wybudowanie ściany kominowej i zamknięcie dachu

Kolejnym etapem budowy jest zamknięcie dachu. W przypadku tej budowy, konstrukcja dachu została odeskowana, a następnie pokryta papą, na której w późniejszym etapie wykonano poszycie gontem. Pokrycie dachu, może być, jednak dowolne, wykonujemy również pokrycia z blachodachówki, dachówki czy sprowadzanego z Francji łupka, materiału szczególnie lubianego w tamtych rejonach Europy. Zamiast deskowania dach kryty jest też warstwą wiatroizolacji oraz łatami i kontrłatami,  na których mocuje się poszycie z dachówki lub blachodachówki. Zatem zależnie od preferencji inwestora i materiału, jaki zostanie wykorzystany do pokrycia dachu, sposób wykonania może się różnić. Dom wyposażony został w ścianę kominową, która pełni funkcję dekoracyjną i grzewczą, jest ona wykonywana do etapu zamknięcia dachu. W międzyczasie przygotowany został fundament pod taras, którego konstrukcję wykonano podczas prac związanych z wykończeniem dachu.

Poszycie konstrukcji płytą OSB-3 i wykonanie warstwy wiatroizolacyjnej

Po zamknięciu dachu i pokryciu go papą położony został gont, jednocześnie konstrukcja domu jest pokrywana folią, która stanowi warstwę wiatroizolacyjną oraz płytą drewnopochodną, może to być płyta OSB-3, bądź płyta Farmacell. Z końcem tego etapu budowy komin i dach od zewnątrz są całkowicie wykończone, pozostaje jedynie zainstalować system odprowadzania wody. Pomalowane zostały również elementy tarasu. W naszych halach produkcyjnych wytwarzamy w tym czasie deski podłogowe, które w późniejszym etapie zostaną położone w domu i na tarasie. W przypadku domów z poddaszem na tym etapie wykonywane są również schody, zależnie od ustaleń, podłogę i schody wykonujemy z drzewa sosnowego, jesionowego lub dębowego.

Docieplenie domu styropianem i montaż okien

Po przykryciu całej konstrukcji domu płytą drewnopochodną, konstrukcja jest docieplana 10 lub 15 cm warstwą styropianu. Montowane są również okna i drzwi zewnętrzne – dom zostaje zamknięty, a elementy te uszczelnione. Wybór rodzaju i koloru okien jest dowolny i zazwyczaj zależy od wykończenia elewacji, przeważnie w domach z boazerią elewacyjną montowane są okna drewniane, w przypadku domów wykończonych tynkiem tak samo często wykorzystywane są okna PCV i drewniane. Otwory okienne i drzwiowe są newralgicznymi punktami, jeśli chodzi o szczelność i utrzymanie optymalnej temperatury w domu, dlatego wykorzystujemy tylko okna o niskich współczynnikach przenikania ciepła. Okna można zabezpieczyć roletami lub drewnianymi okiennicami, które mogą być zdobione mosiądzem.

Montaż instalacji

Po zamknięciu domu wykonywane są prace związane z rozprowadzeniem instalacji w szkielecie domu. Na tym etapie wykonywana jest instalacja C.O. , elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna, którą doprowadza się do kuchni oraz łazienek i pomieszczeń gospodarczych. W przypadku tej budowy w sypialniach oraz łazience przygotowany został system ogrzewania podłogowego, podczas gdy salon z aneksem został wyposażony w mały kominek.

Prace elewacyjne

Pracą instalacyjnym wewnątrz towarzyszą prace elewacyjne. Konstrukcja domu pokrytego styropianem zostaje wyłożona siatką i klejem. Następnie na ścianie wykonuje się warstwę gruntową, która utrwala tynk i zabezpiecza przed jego odpadaniem. Przy otworach okiennych wykonuje się wyprawki. Tak przygotowany budynek gotowy jest do nałożenia tynku, który wybiera inwestor. Zazwyczaj stosowany jest tynk mineralny lub akrylowy. Część ścian zewnętrznych ponad poziomem stropu domu, została pokryta boazerią elewacyjną i pomalowana na kolor ustalony przez właściciela domu. Konstrukcja szkieletowa domu jest w tym czasie od wewnątrz ocieplana 15 centymetrową warstwą wełny mineralnej, a ściany pokrywane płytą kartonowo-gipsową oraz płytą wodoodporną w pomieszczeniach mokrych.

Wykończenie domu

Elewacja zewnętrzna zostaje pokryta tynkiem oraz boazerią lub innymi materiałami dekoracyjnymi jak płytki klinkierowe, czy kamienie elewacyjne. Na tym etapie montowane są rynny i rury spustowe, odprowadzające wodę, a w otworach okiennych i przy drzwiach balkonowych zakłada się parapety, mogą być to parapety drewniane lub aluminiowe i plastikowe, zależnie od woli inwestora i rodzaju okien, o których wyborze decydują aspekty opisane wcześniej. Okna drewniane są w tej fazie malowane i zabezpieczane przed wpływem wilgoci. Z końcem tego etapu dom jest całkowicie wykończony od zewnątrz, elewacja pokryta jest tynkiem oraz boazerią, ściany zabezpieczone są przed dostawaniem się gryzoni, a wykonanie warstwy paroizolacyjnej zapobiega przenikaniu wilgoci.