Nowoczesny dom

Projekt, budowa, cena. Myślisz o wybudowaniu nowoczesnego domu i szukasz wykonawcy lub chciałbyś dowiedzieć się więcej o takich domach? Skontaktuj się z nami, a zaprojektujemy dla Ciebie dom, wybudujemy i wykończymy pod klucz lub przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej...

Czytaj więcej

Witaj w domu

Jesteśmy grupą ludzi, która do budownictwa i drewna podchodzi z pasją, a rodzinne wartości przenosi do codziennego życia w pracy. Firma BALO WOOD zapewnia swoim klientom ponad 15 letnie doświadczenie w budowie i pomaga spełniać marzenia o własnym domu. Twój nowy dom w 5 prostych krokach...

Czytaj więcej

Odwiedź naszą budowę

Odwiedź nas na budowie i zobacz jak powstaje dom szkieletowy. Budowa domu to świetna okazja, aby dowiedzieć się więcej o samej technologii, a także zastanowić się nad wyborem projektu i rozwiązań dla siebie. Więcej szczegółów oraz adresy budów w rozwinięciu...

Czytaj więcej

Czeska Stodoła w Tocnik

Nowoczesny dom w Tocnik to esencja budownictwa w stylu sielskim. Połączenie współczesnej architektury z niczym nieskrępowaną naturą, z którą dom łączy się dzięki dużym przeszkleniom i pięknym widokom. Ekologiczne budownictwo szkieletowe w najlepszej odsłonie...

Czytaj więcej

Domy Szkieletowe

Choć może się to wydawać zaskakujące, dzięki naturalnemu charakterowi, szybkości wznoszenia, wysokiej izolacyjności akustycznej i cieplnej oraz wielu innym zaletom, technologia drewnianego szkieletu jest obecnie najbardziej powszechną metodą budownictwa na świecie. W tej technologii buduje się domy jednorodzinne, osiedla...

Czytaj więcej

Eco

Energooszczędność jest aspektem, który coraz częściej pełni decydującą rolę przed, w trakcie i po budowie domu, a koszty utrzymania niejednokrotnie decydują o wyborze domu lub mieszkania. W dobie rosnących cen paliw, zwiększenia się świadomości ekologicznej ludzi oraz wprowadzenia norm unijnych wciąż wzrasta zapotrzebowanie na domy, które są zdrowe i tanie w użytkowaniu...

Czytaj więcej

Budownictwo szkieletowe

Choć może się to wydawać zaskakujące, dzięki naturalnemu charakterowi, szybkości wznoszenia, wysokiej izolacyjności akustycznej i cieplnej oraz wielu innym zaletom, technologia drewnianego szkieletu jest obecnie najbardziej powszechną metodą budownictwa na świecie. W ten sposób buduje się nie tylko domy jednorodzinne, ale także wielorodzinne osiedla mieszkalne, budowle użytku publicznego, nieruchomości komercyjne jak hotele czy centra odnowy biologicznej. Technologię lekkiego szkieletu drewnianego wykorzystuje się również przy nadbudowach istniejących budynków,w szczególności tam gdzie dąży się do uniknięcia dodatkowego obciążenia fundamentów.

Wymienić można wiele zalet stosowania konstrukcji szkieletowych, które wpłynęły na spopularyzowanie tej technologii na całym świecie, ale skupić powinniśmy się na tych, które mają największy wpływ na nas, przyszłych inwestorów i użytkowników takich domów.

Praktycznie

Czas budowy domu przy zastosowaniu konstrukcji szkieletowych może być nawet o 1/3 krótszy,  aniżeli przy zastosowaniu tradycyjnej metody budowy. Dodatkowym atutem jest także możliwość budowania niezależnie od pogody, nawet zimą.  Szkielet drewniany jest jedną z najlżejszych technologii budowlanych, dzięki czemu okazuje się być najlepszym rozwiązaniem przy trudnych warunkach gruntowych. Cechą domów kanadyjskich jest również łatwość przebudowy i rozbudowy, które nie wymagają uciążliwych remontów.

Domy szkieletowe wyróżniają się wyższymi parametrami akustycznymi w porównaniu do budynków wznoszonych alternatywnymi metodami, co zapewnia lepszy komfort życia każdego z domowników, nawet na mniejszej powierzchni. Ściany domów szkieletowych nie tylko bardzo skutecznie zatrzymują hałasy dobiegające z zewnątrz, ale także odgłosy z sąsiadujących pomieszczeń.

Kolejną ogromną zaletą domów szkieletowych jest nieporównywalnie lepsza izolacyjność termiczna, którą osiąga się przy zdecydowanie mniejszych przekrojach ścian i niższych nakładach finansowych niż w przypadku technologii tradycyjnych.

Budownictwo szkieletowe jest technologią suchą, zatem nie wiąże się z okresem odparowywania wody, który często skutkuje pęknięciami lub zatrzymaniem wilgoci wewnątrz ściany, a w skutek tego powstawaniem grzybów i pleśni, które potrafią być wyjątkowo uporczywe i trudne do usunięcia.  Dzięki temu, że konstrukcja domów szkieletowych jest precyzyjnie odizolowana i zabezpieczona ryzyko powstawania grzybów i pleśni jest zerowe, a wpływ warunków atmosferycznych na konstrukcje domu ograniczony do minimum.

Zdrowo

Domy szkieletowe to rozwiązanie dla ludzi, którym los naszej planety nie jest obojętny, a ekologia i zrównoważony wzrost nie są pustymi sloganami. Interesująca statystyka: W krajach gdzie budownictwo z drewna jest szeroko rozpowszechnione, przeprowadzono badanie zależności długości życia od rodzaju zamieszkiwanego domu, wyniki pokazały, że statystyczny mieszkaniec domów drewnianych żyje kilkanaście lat dłużej.

Emisja CO2 podczas pozyskania i przetworzenia drewna konstrukcyjnego jest najniższa spośród wszystkich dostępnych materiałów budowlanych. Badania dowodzą, że każdy metr sześcienny drewna wykorzystany do budowy w miejsce alternatywnego materiału, pozwoliłby ograniczyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 0.8 tony.

Uzyskiwanie materiału budowlanego z nieprzetworzonego surowca w przypadku drewna wymaga znacznie mniej energii i wiąże się z niższą emisją spalin w stosunku do innych metod, jak aluminium, stal, cegła czy beton. W przypadku betonu i stali, produkcja wymaga nawet sześciokrotnie więcej energii. Co więcej, drewno odpadowe może być bez problemu recyklingowane i wykorzystane np. jako materiał izolacyjny.

Ekologicznie

Spośród wielu zalet budownictwa drewnianego, to właśnie naturalność i ekologiczność są cechami wyróżnianymi jako pierwsze. Drewno od wielu lat wiedzie prym jeśli chodzi o budownictwo ekologiczne, z czym zgodni są inżynierzy, deweloperzy, architekci oraz inwestorzy, którzy budowali takie domy. Nie chodzi tu tylko o sam materiał budowlany, ale także o emisję spalin związanych z pozyskaniem surowca budowlanego i skutki ekologiczne eksploatacji takich domów. Drewno jest zdrowe, dla nas i dla całego środowiska.

Weźmy jako przykład typowy 100 metrowy, wolno-stojący dom z poddaszem wykonany w technologii drewnianego szkieletu. Według najnowszych wytycznych dotyczących budownictwa drewnianego, budując taki dom wykorzystamy o około 5-6 metrów sześciennych drewna więcej niż w przypadku takiego samego domu wykonanego w technologii tradycyjnej, do wybudowania, którego w to miejsce musielibyśmy zużyć kilkadziesiąt ton cegieł. Oznacza to, że każdy taki dom już przed budową ogranicza emisję dwutlenku węgla do atmosfery o blisko 4 tony, które zostałyby zużyte przy pozyskaniu materiału na dom tradycyjny. Żeby wytworzyć taką ilość spalin, trzeba przejechać samochodem ponad 22 tysiące kilometrów. Posłużyć można się tutaj, również przykładem Wielkiej Brytanii. Gdyby wszystkie budowane tam od 1945 roku domy powstały w technologi szkieletowej, oszczędności w emisji dwutlenku węgla wyniosłyby ponad 300 milionów ton. Żeby zrelatywizować tę ilość, musimy uświadomić sobie, że wprowadzone przez rządy Unii Europejskiej regulacje i ograniczenia związane z budową nowych domów pozwolą osiągnąć takie oszczędności dopiero za 200 lat.

Każdy wybudowany dom szkieletowy sprzyja naszej planecie, a co więcej także naszym kieszeniom. Przy zastosowaniu tradycyjnego systemu budowy domów szkieletowych otrzymujemy ściany, których wartości U mieszczą się w granicach 0.14 ? 0.16 [ W/(m2K)], a przy wykorzystaniu materiałów o podwyższonych parametrach izolacyjnych nawet poniżej 0.12. Oznacza to duże ograniczenia w emisji spalin, a także niższe koszty codziennego życia dla twojej rodziny.

Wypada poruszyć również kwestie związane z wycinką lasów, która dla wielu może być zaprzeczeniem idei równoważonego wzrostu i kłócić się z ekologicznym wizerunkiem przemysłu drzewnego. Drewno, oprócz tego, że jest surowcem organicznym i nietoksycznym, jest także surowcem w pełni odnawialnym. Mimo, że na całym świecie wycinka lasów stanowi znaczny problem, w przypadku Europejskiego przemysłu budowlanego, gdzie do budowy w 90% wykorzystuje się drewno pochodzące z Europejskich zasobów, nie zagraża równowadze ekologicznej. Co ciekawe, im więcej drzew wykorzystujemy, tym większe rosną nasze lasy, gdyż w Europie prawo zobowiązuje do sadzenia większej ilości drzew niż wycięto. Wszyscy wiemy też, że lasy stanowią naturalne płuca, które pobierają dwutlenek węgla z atmosfery i oddają tlen, ale nie każdy wie, że stare drzewa absorbują znacznie mniej CO2 i produkują mniej tlenu niż drzewa w wcześniejszej fazie wzrostu, zatem ścinanie starych drzew w celach konstrukcyjnych i zastępowanie każdego z nich dwoma młodszymi drzewami, zapewnia nam ciągłość cyklu pochłaniania dwutlenku węgla i produkcji tlenu.