Technologia

Główną działalnością naszej firmy jest budowanie energooszczędnych domów w technologii zabudowy szkieletowej, ale budujemy także domy z bala prostokątnego i okrągłego. Specjalizujemy się w budowaniu domów w standardzie deweloperskim i niezależnie od technologi, zapewniamy naszym klientom wysoką precyzję i bezkonkurencyjną jakość wykonania. Domy marki Balowood spełniają najnowsze wymogi energetyczne Unii Europejskiej, dzięki czemu są energooszczędne i tanie w użytkowaniu.

Budownictwo szkieletowe w wielu regionach świata, szczególnie w krajach rozwiniętych jest najpowszechniej wykorzystywaną formą budownictwa i stanowi zdecydowaną większość w budownictwie rodzinnym. W Stanach Zjednoczonych i Kanadzie ponad 90 % domów jednorodzinnych oraz budynków 1-kondygnacyjnych to budynki wykonane w technologii szkieletowej. Nie tylko w Ameryce Północnej domy szkieletowe cieszą się ogromną popularnością. W Europie zdecydowanym liderem pod względem ilości wznoszonych budowli w technologi szkieletu drewnianego jest Szkocja. Obecnie ponad 80% budowanych tam domów stanowią domy szkieletowe, które są najczęściej wybierane ze względu na swoją unikalne właściwości termiczne i możliwość wznoszenia praktycznie o każdej porze roku. Domy szkieletowe zyskały wielkie uznanie w Szkocji dzięki odporności na surowy klimat, ale także w Australii, gdzie głównym zadaniem stawianym przed nowymi budynkami jest chronić mieszkańców przed wyjątkowo wysokimi temperaturami oraz wilgocią, domy wykonane w konstrukcji szkieletowej są najbardziej popularne. Dzięki unikalnej bezwładności cieplnej konstrukcji szkieletowych, domy szkieletowe, wykonane zgodnie z najwyższymi standardami, sprawdzają się idealnie w każdym klimacie.

Domy z drewna zapewniają nie tylko unikalny, ale też zdrowy mikroklimat. W domach marki Balowood przywiązujemy szczególną uwagę do tego, aby Twój dom wyróżniał się wyjątkowymi parametrami izolacyjnymi co umożliwi łatwe utrzymanie ciepła w okresie zimowym i ochroni przed wysokimi temperaturami latem. Odpowiednio wykonane izolacje uchroni twój dom przed powstawaniem grzybów, pleśni, wilgoci, a tym samym zapewni utrzymanie naturalnej atmosfery wewnątrz, zdrowej dla Ciebie i dla twojej rodziny.


Domy kanadyjskie to przyszłość budownictwa.

Jako przedstawiciele firmy Balo-Wood wiemy, że twój dom to miejsce, które musi być nie tylko bezpieczne, trwałe i tanie w użytkowaniu, ale też zdrowe i przyjazne dla twojej rodziny i środowiska. Dlatego dokładamy tak wielkich starań, aby budowane przez nas domy odznaczały się najwyższą jakością, którą osiągamy dzięki temu, że cały proces produkcji, od samego początku, przeprowadzany jest w naszych warsztatach. Żadnych pośredników i żadnych dodatkowych kosztów .

 

Konstrukcja ścian szkieletowych
w domu całorocznym

 

Szkielet całoroczny z elewacją z tynku i elewacją drewnianą.

Przekrój ściany przedstawia kolejne warstwy, z których zbudowane są przegrody domów całorocznych w technologii szkieletowej. Ściana z zewnątrz może być wykończona tynkiem lub cegłą elewacyjną, ale także boazerią zewnętrzną lub pół-balem (rzut poniżej). Od środka ściana może być wykończona zarówno boazerią wewnętrzną jak i płytą kartonowo-gipsową.

Konstrukcje ściany stanowią słupy o przekroju 145 x 45 mm oraz poprzeczne wiązania wzmacniające konstrukcje i zwiększające jej stabilność. W przypadku domów wykończonych z zewnątrz boazerią lub półbalem, ściana zewnętrzna docieplona jest warstwą dodatkowej warstwy wełny mineralnej o grubości 5 cm lub 10 cm. W domach całorocznych z elewacją tynkową można zwiększyć grubość warstwy styropianu z 10 cm do 15 cm,  aby niewielkim kosztem uzyskać lepsze właściwości termiczne ściany. 

Ściany domu są dodatkowe poszyte membraną wiatroizolacyjną oraz paroizolacyjną, które gwarantują, że dom utrzyma swoje parametry grzewcze przez wiele lat. W celu stabilizacji konstrukcji wykonujemy dwustronne poszycie płytą drewnopochodną.


 

Konstrukcja ścian wewnętrznych w domu całorocznym.

Ściany wewnętrzne domu to przegrody oddzielające pomieszczenia na parterze i piętrze domu. Ściany wewnętrzne mogą pełnić funkcje nośną, stanowią wówczas podparcie dla stropu poddasza lub piętra, dlatego konstrukcja ścian działowych może być wykonana w dwóch wariantach.

Wariant I
- Słupy konstrukcyjne o przekrojach 145mm x 45mm w ścianach działowych nośnych
- Izolacja akustyczna z wełny mineralnej 150 mm

Wariant II
- Słupy konstrukcyjne o przekrojach 95mm x 45mm w ścianach działowych nienośnych.
- Izolacja akustyczna z wełny mineralnej 100 mm

Ściany wewnętrzne są obustronnie poszyte zarówno płytą drewnopochodną (OSB-3) 12mm oraz płytą kartonowo-gipsową 12mm. Takie rozwiązanie stanowi dodatkowe usztywnienie konstrukcji domu, które zapewnia lepszą absorpcję naprężeń i eliminuje ryzyko pęknięć po wygładzeniu ścian. Dodatkowym atutem jest też łatwiejszy montaż elementów wiszących, które mogą być umiejscowione w  dowolnym miejscu na ścianie.

W pomieszczeniach mokrych ściany wewnętrzne są poszyte płytą wodoodporną, a w otoczeniu źródeł ciepła, standardowa płyta kartonowo-gipsowa jest zastąpiona płytą ognioodporną.

 

Konstrukcja dachu i przekrój podłogi
w domu całorocznym

 

 

Konstrukcja dachu

Konstrukcja dachu wykonana jest w systemie krokwiowo-jętkowym. Krokwie spięte są na 1/3 wysokości obustronnie jętką o wymiarach 45mm x 145mm. Izolacja termiczna dachu znajduje się między i pod krokwiami, co zabezpiecza przed powstawaniem mostków termicznych. Do izolacji dachu stosujemy wełnę mineralną lub skalną o podwyższonych parametrach izolacyjnych. Wskaźnik przenikalności cieplnej dachu kształtuje się na poziomie U=0,169 (W/m2K).

Podbitka dachowa wykonana jest z drewna sosnowego lub świerkowego, dwukrotnie malowana na dowolny wybrany kolor. W warstwie podbitki w odpowiedni sposób wykonane są otwory wentylacyjne, które pozwalają na przewietrzanie się połaci dachu i zapobiegają wykraplaniu się w nim wilgoci.

Jeśli tak przewiduje projekt, w podbitce wykonane są też punkty do podłączenia oświetlenia.

Do deski czołowej dachu mocowane są rynny o średnicy 120mm i rury spustowe o średnicy 100mm. System rynnowy wykonany jest z PCV lub stali. Kolor orynnowania może być wybrany z szerokiej palety dostępnych kolorów katalogowych.


Konstrukcja podłogi w domach całorocznych

Przekrój podłogi parteru.

Podłoga parteru jest dokładnie odizolowana i ocieplona. Przed wykonaniem warstwy chudego betonu, zdejmowana jest warstwa czarnej ziemi i nawożony zagęszczony piasek co zapobiega przenikaniu chłodu i wilgoci od gruntu.Podłoga usytuowana jest na ówcześnie przygotowanym podłożu.  Warstwa chudego betonu, odizolowana jest przeciwwilgociowo dwiema warstwami foli paroizolacyjnej. Na foli kładzie się styropian o grubości 10cm, na którym wykonuje się posadzkę właściwą, tzw. szlichtę cementową o grubości 6cm. Podłoże naszych domów jest przygotowane do położenia:

- Deski podłogowej
- Paneli podłogowych
- Płytek ceramicznych
- Płytek gresowych
- Wykładzin dywanowych

Istnieje możliwość wykonania ogrzewania podłogowego lub zamontowania paneli.

Drewniana konstrukcja stropu jest przygotowana tak, aby na podłodze poddasza móc położyć płytki lub panele. Potrójne poszycie stropu zapewnia lepszą izolacje akustyczną. Sufit parteru jest poszyty płytą OSB-3 12mm mocowaną na ruszcie, a następnie płytą k-g.