Proces budowy domu

Budowa domu to duże i złożone przedsięwzięcie.  Samo skompletowanie dokumentów potrzebnych do otrzymania pozwolenia na budowę i finansowania wymaga często sporo zachodu. Proces budowy domu, wielość możliwych rozwiązań i sposobów wykonania może przysporzyć o ból głowy, dlatego warto skorzystać z doświadczonej firmy, która prości dla Ciebie ten proces. Budując z nami, możesz być pewien, że budowa domu będzie tak prosta jak to tylko możliwe.

1ETAPProjekt

Pierwszym etapem budowy domu jest wybór lub zlecenie wykonania projektu domu kanadyjskiego oraz otrzymanie pozwolenia na budowę. Indywidualnie zlecony projekt, pozwala oczywiście na uwzględnienie wszystkich wymogów i przygotowanie projektu domu, który w każdym detalu spełnia oczekiwania inwestora. Z drugiej strony coraz bardziej popularne stają się biura, które oferują gotowe projekty domów w dowolnej technologii i rozmiarze. Główną zaletą gotowych projektów jest ich niższa cena, tym bardziej zauważalna im większy i bardziej oryginalny ma być przyszły dom. Bardzo często biura projektowe wyrażają również zgodę na wprowadzanie zmian w gotowych projektach, co przy tak dużej ofercie rynkowej, pozwoli praktycznie każdemu znaleźć i dopasować projekt do własnych potrzeb. Do tego typu biur, zaliczyć można Studio 500, Archetyp,oraz Pro-Arte, firmy, które wyróżniają się na rynku bardzo obszerną ofertą oraz wyspecjalizowaną obsługą klienta.

2ETAPFundament

Wykonanie fundamentu pod dom szkieletowy lub kanadyjski, ale także każdy inny rodzaj konstrukcji, stanowi pierwszy etap budowy, nie uwzględniając wszelkich prac geodezyjnych, które w szczególnych przypadkach są konieczne przed wylaniem fundamentu. W znacznej większości fundamenty przygotowujemy w pakiecie z domem, aczkolwiek zdarza się, że prace te są zlecane innej firmie na życzenie inwestora lub kiedy dom budowany jest w innych regionach Polski lub za granicą.

3ETAPPrefabrykacja konstrukcji

Konstrukcja domu szkieletowego to jeden z jego najważniejszych elementów. Konstrukcje naszych domów wykonane są z certyfikowango drewna klasy C24 oraz KHV. Drewno to jest suszone, impregnowane, 4-stronnie strugane oraz posiada sfazowane krawędzie, co zapewnia naszym domom wyjątkową trwałość.

Precyzyjne wykonanie konstrukcji, wzmocnienie i odpowiedni sposób łączenia decydują o wytrzymałości, bezpieczeństwie i tempie jej eksploatacji, dlatego w naszej firmie tak dużą uwagę przykładamy do jej wykonania. Elementy konstrukcyjne domu, są zgodnie z projektem prefabrykowane w naszych halach produkcyjnych, składane i przewożone na wskazaną przez inwestora działkę. Tam cały szkielet domu jest montowany na wcześniej przygotowanym fundamencie. Przygotowanie konstrukcji domu parterowego o powierzchni 100 m2 trwa około 3-4 tygodni.

4ETAPDach i kominy

Kolejnym etapem budowy jest zamknięcie dachu. Dach może być pokryty dowolnym, wybranym przez inwestora rodzaje pokrycia. Wykonujemy dachy kryte dachówkami, blachodachówką, gontami oraz coraz częściej także panelami dachowymi na rąbek stojący.

W zależności od projektu, dach może być deskowany lub kryty warstwą wiatroizolacji oraz łatami i kontrłatami, na których mocuje się poszycie z dachówki lub blachodachówki. Zatem zależnie od preferencji inwestora i materiału, jaki zostanie wykorzystany do pokrycia dachu, sposób wykonania może się różnić.

Przed zamknięciem dachu stawiany jest również komin, do którego w późniejszej fazie zostanie podłączony kocioł grzewczy lub kominek w salonie, jeśli został przewidziany.

5ETAPElewacja i okna

trakcie kiedy zamykany jest dach budynku, montowane są okna i rolety, a także drzwi zewnętrzne – dom zostaje zamknięty. Wybór rodzaju i koloru okien jest dowolny i zazwyczaj zależy od wykończenia elewacji, przeważnie w domach z boazerią elewacyjną montowane są okna drewniane, w przypadku domów wykończonych tynkiem tak samo często wykorzystywane są okna PCV i drewniane.

Po zamontowaniu okien elewacja domu zostaje docieplona warstwą styropianu lub wełny elewacyjnej i wykończona tynkiem. Warstwa docieplenia pokrywa się siatką i klejem. Następnie wykonuje się warstwę gruntową, która utrwala tynk i zabezpiecza przed jego odpadaniem. Przy otworach okiennych wykonuje się wyprawki. Tak przygotowany budynek gotowy jest do nałożenia tynku.

Podobnie jak w przypadku okien, elewacja może być wykonana w dowolnym kolorze, wybranym z palety barw producenta. Na życzenie klienta elewacje domu możemy także urozmaicić przez wykonanie drewnianego sidingu lub obłożenie kamieniem elewacyjnym.

6ETAPInstalacje i prace wykończeniowe

Po zamknięciu domu wykonywane są prace związane z rozprowadzeniem instalacji wewnętrznych. Na tym etapie wykonywana jest instalacja C.O. , elektryczna oraz wodno-kanalizacyjna, którą doprowadza się do kuchni, łazienek i pomieszczeń gospodarczych. Konstrukcja domu od wewnątrz zostaje docieplona wełną skalną lub drzewną oraz pokryta podwójną warstwą poszycia. Poszycie wykonane jest z płyt drewnopochodnych oraz płyty kg. W pomieszczeniach mokrych jak łazienki i kuchnia, przegrody zabezpieczone są płytą wodoodporną.

7ETAPWykończenie domu

Elewacja zewnętrzna zostaje pokryta tynkiem oraz boazerią lub innymi materiałami dekoracyjnymi jak płytki klinkierowe, czy kamienie elewacyjne. Z końcem tego etapu dom jest całkowicie wykończony od zewnątrz, a w środku można rozpoczynać prace wykończeniowe.